Slide background

PORADŇA

Refinančná hypotéka je častým objektom diskusií klientov, sprostredkovateľov i bankárov o jej výhodnosti a o vplyve prenosu úveru do novej banky na zníženie dlhu.

Aj vy ste sa stretli s tvrdením, že pri refinančnej hypotéke, pri prenose úveru do inej banky začnete platiť už zaplatené úroky z hypotéky za 3 či 5 rokov zasa od začiatku ?

Pravdu o platení úrokov zistíme rozložením mesačnej splátky na splátku úrokov, splátku istiny a vyčíslením zostatku istiny po ukončení ďalšieho dohodnutého fixovaného obdobia.

Pozrime sa na splácanie prvej hypotéky počas prvého fixovaného obdobia pri nasledovných parametroch: čerpaná hypotéka – 70 000 €, fix – 3 roky, úrok – 3,5 %, splatnosť – 30 rokov

Banka A - Súčasná hypotéka:

myttabulka1

V čase ukončenia fixu hypotéky (2 mesiace pred výročím) Vás súčasná banka informuje, akú úrokovú sadzbu vám poskytne na ďalšie fixované obdobie. K dispozícii máte 2 mesiace na rozhodnutie, či akceptujete ponuku súčasnej banky, či vyplatíte celú hypotéku alebo zostatok hypotéky 65 824 € refinancujete do inej banky.

Čo sa udeje v prípade, že akceptujete ponuku súčasnej banky ?

Predpokladajme, že získate novú úrokovú sadzbu 2,3 % a pokračujete v splácaní hypotéky. Nasledujúca tabuľka zobrazuje priebeh splácania.

Banka A: zostatok hypotéky – 65 824 €, fix – 3 roky, nový úrok – 2,3 %, Splatnosť – 27 rokov:

 myttabulka2

Čo sa udeje v prípade, že sa rozhodnete pre refinančnú hypotéku v novej banke ?

Predpokladajme, že získate novú výhodnejšiu úrokovú sadzbu 2,0 % a prenesiete si aktuálny zostatok hypotéky do novej banky. Nasledujúca tabuľka zobrazuje priebeh splácania.

Banka B: nová hypotéka – 65 824 €, Fix – 3 roky, Nový Úrok – 2,0 %, Splatnosť – 27 rokov

myttabulka3

Do výpočtov zarátame 0-vé náklady na znalecký posudok, za poskytnutie úveru a za vedenie osobného účtu. Porovnaním možnosti zistíme nasledujúci výsledok:

  • Výberom refinančnej hypotéky klient ušetrí na mesačnej splátke: 9,83 € x 36 mes. = 353,88 €
  • Výberom refinančnej hypotéky má klient po 3 rokoch nižšiu istinu hypotéky o 221,71 €
  • Výberom refinančnej hypotéky má náklady na kataster pri zmene banky 66 €

Refinančná hypotéka prinesie klientovi za 3 roky úsporu 509,59 € ! Ak by súčasná banka A poskytla svojmu klientovi rovnaký úrok 2% ako nová banka B, tak by bol priebeh hypotéky totožný. Teda nasledujúca tabuľka „vyvracia“ mýtus o splácaní úrokov zasa od začiatku !

Banka A: zostatok hypotéky – 65 824 €, fix – 3 roky, nový úrok – 2,0 %, Splatnosť – 27 rokov:

myttabulka4

Pravda by to bola iba vtedy, ak by nový úver nemal splatnosť 27 rokov ale zasa 30 rokov. Teda zo samotnej splátky by šlo pomerne viac peňazí na splátku úrokov a menej na splátku istiny.

Banka B: nová hypotéka - 65 824 €, Fix – 3 roky, Nový Úrok – 2,0 %, Splatnosť – 30 rokov

myttabulka5

Nestrácajte čas chodením od banky k banke a nechajte si poradiť pri výbere hypotéky.