Slide background

PORADŇA

Plán získania hypotéky

1. Určenie výšky čistého príjmu žiadateľa (žiadateľov) sa vyráta z priemeru za posledných 6 mesiacov, preto potrebujeme uviesť príjem osobitne za každý mesiac (banka overuje príjem na základe zaplatených odvodov do sociálnej poisťovne). U podnikateľov banka určí príjem z podaného daňového priznania za minulý rok (najčastejšie Základ dane – zaplatená daň / 12) alebo na základe určitého percenta z tržieb.

2. Preverenie výšky hypotéky podľa čistého mesačného príjmu žiadateľa a LTV (loan to value – výška úveru vs. hodnota nehnuteľnosti, max. na úrovni 80%)

Čítať ďalej: .. 

Hypotéka pre mladých

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých (ŠPM)

1. Čo je štátny príspevok a kedy ho dostanete ?

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých (resp. štátnou dotáciou, bonifikáciou) je určená ľuďom vo veku od 18 do 35 rokov, pričom príspevok sa poskytuje len na prvých 5 rokov splácania, za podmienky, že politici schvália potrebné financie v štátnom rozpočte aj na nasledujúci kalendárny rok.

Čítať ďalej: .. 

Mýtus o opätovnom splácaní úrokov od začiatku

Refinančná hypotéka je častým objektom diskusií klientov, sprostredkovateľov i bankárov o jej výhodnosti a o vplyve prenosu úveru do novej banky na zníženie dlhu.

Aj vy ste sa stretli s tvrdením, že pri refinančnej hypotéke, pri prenose úveru do inej banky začnete platiť už zaplatené úroky z hypotéky za 3 či 5 rokov zasa od začiatku ?

Čítať ďalej: .. 

Refinančná hypotéka

Refinančnou hypotékou sa rozumie prenesenie zostatku dlhu aktuálnej hypotéky alebo úveru určeného na bývanie (napr. úveru zo ŠFRB, úveru zo stavebnej sporiteľne ...) zo súčasnej banky klienta do novej banky klienta, ktorá klientovi ponúkne výhodnejšie podmienky hypotéky. Častokrát ide o nižšiu mesačnú splátku vďaka nižšej úrokovej sadzbe.

Čítať ďalej: .. 

Nestrácajte čas chodením od banky k banke a nechajte si poradiť pri výbere hypotéky.