Slide background

PORADŇA

Hypotéka pre stavbu rodinného domu

Snom mnohých občanov je vlastniť rodinný dom. Niektorí si kúpia hotový nový dom, niektorí starší dom s plánom následnej rekonštrukcie a iní sa zasa vyberú cestou výstavby domu podľa vlastných predstáv. Avšak naplnenie tohto sna si vyžaduje značný obnos peňazí a vo viacerých prípadoch je nevyhnutné pri kúpe, rekonštrukcii či stavbe domu požiadať o hypotéku. Aké sú možnosti financovania výstavby rodinného domu pomocou hypotéky ?

Spôsob čerpania hypotéky ovplyvňujú rôzne skutočnosti ako napr.: či už vlastníme pozemok, či už máme vydané „právoplatné“ stavebné povolenie, či založíme pre banku rozostavanú stavbu alebo inú nehnuteľnosť prípadne iné nehnuteľnosti.

Rozdiel je v postupnom a jednorazovom čerpaní hypotéky. Pri postupnom financovaní banka uvoľňuje peniaze po častiach oproti tomu ako dom rastie a zvyšuje sa hodnota rozostavanej nehnuteľnosti. Rastúcu hodnotu stavby dokazujeme banke väčšinou fotkami a súpisom vykonaných prác alebo aktualizáciou znaleckého posudku. Nepotrebujeme dokladovať faktúry.

Čítať ďalej: .. 

Plán získania hypotéky

1. Určenie výšky čistého príjmu žiadateľa (žiadateľov) sa vyráta z priemeru za posledných 6 mesiacov, preto potrebujeme uviesť príjem osobitne za každý mesiac (banka overuje príjem na základe zaplatených odvodov do sociálnej poisťovne). U podnikateľov banka určí príjem z podaného daňového priznania za minulý rok (najčastejšie Základ dane – zaplatená daň / 12) alebo na základe určitého percenta z tržieb.

2. Preverenie výšky hypotéky podľa čistého mesačného príjmu žiadateľa a LTV (loan to value – výška úveru vs. hodnota nehnuteľnosti, max. na úrovni 80%)

Čítať ďalej: .. 

Refinančná hypotéka

Refinančnou hypotékou sa rozumie prenesenie zostatku dlhu aktuálnej hypotéky alebo úveru určeného na bývanie (napr. úveru zo ŠFRB, úveru zo stavebnej sporiteľne ...) zo súčasnej banky klienta do novej banky klienta, ktorá klientovi ponúkne výhodnejšie podmienky hypotéky. Častokrát ide o nižšiu mesačnú splátku vďaka nižšej úrokovej sadzbe.

Čítať ďalej: .. 

Hypotéka pre mladých

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých (ŠPM)

1. Čo je štátny príspevok a kedy ho dostanete ?

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých (resp. štátnou dotáciou, bonifikáciou) je určená ľuďom vo veku od 18 do 35 rokov, pričom príspevok sa poskytuje len na prvých 5 rokov splácania, za podmienky, že politici schvália potrebné financie v štátnom rozpočte aj na nasledujúci kalendárny rok.

Čítať ďalej: .. 

Mýtus o opätovnom splácaní úrokov od začiatku

Refinančná hypotéka je častým objektom diskusií klientov, sprostredkovateľov i bankárov o jej výhodnosti a o vplyve prenosu úveru do novej banky na zníženie dlhu.

Aj vy ste sa stretli s tvrdením, že pri refinančnej hypotéke, pri prenose úveru do inej banky začnete platiť už zaplatené úroky z hypotéky za 3 či 5 rokov zasa od začiatku ?

Čítať ďalej: .. 

Nestrácajte čas chodením od banky k banke a nechajte si poradiť pri výbere hypotéky.